↑ Return to Tournaments

Division Tournament Results

TBF Northwest Division Championship

May 18-23 — Flaming Gorge Reservoir
Buckboard Marina — Green River, WY

Overall Standings | Team Standings by State | State Team Member Standings

Place Name
City, State
Day 1 Day 2 Day 3 Total
Fish lbs-ozs Fish lbs-ozs Fish lbs-ozs Fish lbs-ozs
1 KYLE GELLES
PINGREE, ID
5 18-4 5 15-9 5 11-8 15 45-5
2 BUBBA ONEIL
EVANSTON, WY
5 15-7 5 13-4 5 13-12 15 42-7
3 MARK MADEROS
MAPLE VALLEY, WA
4 11-15 5 13-1 5 14-10 14 39-10
4 JOSH POLFER
NAMPA, ID
5 15-4 5 15-4 3 9-1 13 39-9
5 CHAD KAISER
HAYDEN, ID
5 11-11 5 12-13 4 13-11 14 38-3
6 EDWARD CHIN
GRESHAM, OR
4 12-13 5 13-6 4 11-0 13 37-3
7 JOSH RAGAN
RATHDRUM, ID
5 14-12 5 13-3 3 8-7 13 36-6
8 ZACK LUGIBIHL
EVANSTON, WY
3 7-4 5 13-12 5 15-3 13 36-3
9 DANNY STAMPER
EUREKA, MT
4 9-9 5 11-7 5 14-3 14 35-3
10 TONY SHUYLER
EAGLE, ID
5 14-5 5 10-11 4 8-8 14 33-8
11 TORY THOMAS
ROCK SPRINGS, WY
3 7-10 4 13-7 5 12-4 12 33-5
12 LARRY WILKINS
GREENRIVER, WY
2 5-5 5 15-8 4 12-1 11 32-14
13 BRIAN MERLINI
MAPLE VALLEY, WA
0 0-0 5 14-3 5 16-6 10 30-9
14 WES WEZENBERG
OLYMPIA, WA
5 14-8 5 11-6 1 3-4 11 29-2
15 AURTHER FERREIRA
EUGENE, OR
0 0-0 5 16-6 4 12-1 9 28-7
16 CHRIS DUSTIN
HILLSBORO, OR
5 8-2 5 10-6 5 8-2 15 26-10
17 RYAN GATES
ROY, WA
5 11-7 0 0-0 5 15-3 10 26-10
18 MICHAEL FREE
MILTON, WA
4 10-5 4 9-12 3 6-1 11 26-2
19 MARK HILYER
LIBBY, MT
2 5-12 5 10-12 3 9-10 10 26-2
20 RANDY DECKER
YACOLT, WA
5 10-6 3 7-7 4 8-3 12 26-0
21 MEL MARCHESE
GRANITE FALLS, WA
5 11-5 3 5-0 3 9-4 11 25-9
22 JAMES WOOD
TROUT CREEK, MT
3 11-0 5 14-3 0 0-0 8 25-3
23 ROBBY SEVERE
VERNAL, UT
5 13-10 3 8-11 1 2-7 9 24-12
24 LEVI SAMZ
GREENRIVER, WY
1 3-1 2 6-8 5 13-14 8 23-7
25 DANIEL BOYD
CRESWELL, OR
5 9-0 5 7-13 3 6-4 13 23-1
26 THOMAS HARTSHORN
VANCOUVER, WA
0 0-0 5 14-2 3 8-11 8 22-13
27 JARED LORD
KUNA, ID
5 13-2 1 2-10 2 6-6 8 22-2
28 LEVI PLOYHAR
KALISPELL, MT
4 11-9 3 7-14 1 2-7 8 21-14
29 STAN FISHER
TROUT CREEK, MT
2 6-13 4 11-9 1 3-3 7 21-9
30 KEN ELVSAAS
SNOQUALMIE, WA
5 13-3 2 6-6 1 1-15 8 21-8
31 KENNEY OLDHAM
COALVILLE, UT
4 11-15 1 4-5 1 4-10 6 20-14
32 LARRY AUSTIN
LYNNWOOD, WA
3 9-0 2 6-2 3 5-11 8 20-13
33 BENNY WILES
HARDIN, MT
3 6-10 1 3-8 4 10-5 8 20-7
34 KEVIN FORD
EUGENE, OR
5 10-14 5 9-7 0 0-0 10 20-5
35 KASEY THOMAS
GREEN RIVER, WY
5 14-8 2 5-12 0 0-0 7 20-4
36 DAN CANTRELL
BIG TIMBER, MT
4 12-3 0 0-0 3 7-9 7 19-12
37 DAVID DAVIS
BIG PINEY, WY
4 11-5 1 2-2 3 6-4 8 19-11
38 BRANDON CRANER
BUHL, ID
5 12-7 3 5-10 0 0-0 8 18-1
39 TOM MELOWITZ
GRAND COULEE, WA
5 11-13 1 3-5 1 1-15 7 17-1
40 JON BIAL
WOODLAND, WA
2 5-1 3 6-1 2 4-5 7 15-7
41 JOHN DAVIS
RENTON, WA
0 0-0 1 2-1 4 13-1 5 15-2
42 GEORGE RIEDEL
COLSTRIP, MT
1 2-7 4 8-0 2 4-6 7 14-13
43 JOHN MCHENRY
ISSAQUAH, WA
3 8-8 2 5-5 0 0-0 5 13-13
44 BURT ROBERTS
BOISE, ID
1 3-3 0 0-0 3 8-9 4 11-12
45 TIM ROBERTS
GREEN RIVER, WY
0 0-0 2 6-2 3 5-2 5 11-4
46 DAVID ASHTON
BOISE, ID
2 7-4 1 3-15 0 0-0 3 11-3
47 RYAN FURNO
ALOHA, OR
3 8-3 1 2-8 0 0-0 4 10-11
48 JOSH GOFF
BILLINGS, MT
1 3-11 4 6-7 0 0-0 5 10-2
49 CARY COOPER
SPRINGFIELD, OR
2 6-13 1 3-1 0 0-0 3 9-14
50 DILLON THOMAS
GREEN RIVER, WY
1 3-1 1 3-0 1 3-3 3 9-4
51 DAVANH SENGSOURINHO
KUNA, ID
0 0-0 3 5-11 1 3-1 4 8-12
52 CHUCK CABA
MERIDIAN, ID
1 2-13 1 3-13 0 0-0 2 6-10
53 KIM PFAFF
DEER LODGE, MT
0 0-0 3 6-4 0 0-0 3 6-4
54 ETHAN PETERSON
POST FALLS, ID
0 0-0 1 3-9 0 0-0 1 3-9
55 PATRICK GOLLEN
TROUT CREEK, MT
1 1-14 0 0-0 0 0-0 1 1-14
56 REID SMITH
BOZEMAN, MT
0 0-0 0 0-0 0 0-0 0 0-0
56 TYLER WALCKER
BOTHELL, WA
0 0-0 0 0-0 0 0-0 0 0-0
56 ROCKY ROCHFORD
ROCK SPRING, WY
0 0-0 0 0-0 0 0-0 0 0-0

Total Fish Caught: 468
Total Fish Weight: 1238 lbs 14 ozs